Muzeum Esperanckie w Svitavach

10 lat temu w Svitavy (Czechy) powstało Muzeum Esperanta. Muzealna ekspozycja prezentuje wszechstronne i praktyczne zastosowania Esperanta. Znajdziemy tam wiele esperanckich ciekawostek i unikatowych obiektów kolekcjonerskich. Muzeum rozpoczęło działalność 20 września 2008. Czescy esperantyści uroczyście obchodzą jego 10-lecie istnienia. W dniach 14-16 września 2018 r. esperantyści organizują weekend solowy w 10. rocznicę powstania Muzeum Esperanckiego w Svitavach. W programie m.in. inauguracja wystawy okolicznościowej, wycieczka, koncert i seminarium muzealne.
Warto odwiedzić muzeum podczas wakacyjnych (i nie tylko) podróży do naszych południowych sąsiadów. Więcej informacji na temat zbiorów muzeum, godzin otwarcia znajdziecie na stronie: muzeum.esperanto.cz
Miasto Svitavy leży w centrum Czech i jest łatwo do niego dotrzeć z każdego kierunku. Znajduje się w linii prostej między Pragą i Brnem (2 godziny drogi od Pragi i 1 godzinę od Brna). Oprócz muzeum, miasto i jego okolice oferują wiele innych atrakcji na weekend czy dłuższy pobyt.
Więcej: www.svitavy.cz

La urbo Svitavy facile atingeblas el ĉiuj direktoj per diversaj trafikiloj. I.a. ĝi situas sur la ĉefa rekta trajnlinio inter Prago kaj Brno (2 horojn for de Prago kaj 1 horon for de Brno).
Ne nur la urbo mem, sed ankaŭ ĝia ĉirkaŭaĵo ofertas multajn allogaĵojn por via restado.
Rigardu: www.svitavy.cz

(fot. Muzeum.esperanto.cze)